در این فیلم، شرایط استفاده از لیزر برای درمان عیوب انکساری بررسی شده است.

حفظ سلامت چشم كودكان به چه مراقبت‌هايي نياز دارد؟

خانواده‌ها همگام با توجهي كه به وضعيت تغذیه و پوشاك كودكان خود دارند، بايد به سلامت چشمان آنها نیز دقت كافی داشته باشند وحتي كوچك‌ترين مشكل در چشم‌ها را ناديده نگيرند. ديد انسان هنگام تولد كامل نیست، چشم با فرستنده‌ای امواج را به مغز می‌فرستد و به گونه‌اي خلق شده كه سلول‌هاي بينايي با دیدن كامل می‌شودو هر چه انسان ببیند، سلول‌ها بیشتر رشد می‌كند.

خوب ديدن طي 9 سال اول زندگی، باعث رشد سلول‌ها و خلاف آن به رشد نامطلوب سلول‌های چشمی منجر می‌شود. هر چشم امواج خود را به قسمت مقابل در مغز می‌فرستد. بنابراین هر بیماری در چشم كه شایع‌ترین آن عیوب انكساری است، باعث می‌شود كه دید خوب و شفافی نداشته باشیم یا به تنبلي چشم دچار شويم. امروزه در كشور ما در مقاطع مختلف، كودكان تحت معاینه چشم قرار مي‌گيرند و در مهدهای كودك و مدارس غربالگري می‌شوند، اما این اقدام كافی نیست، بلكه خود ما هم باید مراقب چشمان كودكانمان باشیم. به بيان ديگر اين تصور كه وقتي كودكي بزرگ‌تر مي‌شود، تنبلی چشم او نيز درمان می‌شود، كاملا اشتباه است.

بايد تاكيد كرد، بعد از 9 سالگی عیوب انكساری چشم قابل درمان نیست. يعني بیمارانی كه در سنین فعال (نوجوانی و جوانی) متوجه ضعف چشم خود می‌شوند، شايد فرصت جبران كمتري داشته باشند؛ بنابراین خانواده‌ها باید براي سلامت چشم كودكان اهمیت ویژه‌ای قائل شوند

برای اطلاعات بیشتر فیلم آموزشی زیر را مشاهده نمائید.

سوالات متداول مربوط به بیماری های چشمی را در فیلم های زیر مشاهده نمایید.

ادامه صحبت ها را در ادامه مطلب مشاهده نمایید.

در این فیلم، در مورد عینک و نحوه استفاده درست از آن بحث شده است. این در حالی است که بسیاری از بیماران عینک را دست کم می گیرند ولی اطلاعات چندانی از آن ندارند.

آشنایی با بیماری های مرتبط با عیوب انکساری چشم و عوامل ایجاد کننده آن:

چرا از لنزهای تماسی استفاده مي‌كنيم؟

یكی از روش‌های اصلاح بینايی، استفاده از لنزهای تماسی است. انگیزه اصلی بسیاری از بیماراني كه از اين لنزها بهره مي‌گيرند، عدم استفاده از عینك و مساله زیبايی است.

لنز تماسی در واقع نوعي عینك نامرئی است كه روی چشم قرار می گیرد.اين لنزها 2 دسته است: لنزهای نرم كه تحمل آن آسان‌تر و لنزهای سخت كه تحمل آن سخت‌تر است.

لنز یك جسم خارجی است و برای قراردادن در چشم به مراقبت های خاصی نياز دارد. نگهداری از لنز بسيار مهم است، چراكه ممكن است باعث انتقال باكتری‌ها، ویروس و قارچ‌ها به چشم شود، پس برای جلوگیری از اين صدمات، لنزهای تماسی باید تمیز و به طور صحیح نگهداری شود. متأسفانه در مكان‌هاي غیرمجاز اين نوع لنزها را اجاره می‌دهند، اما ما نبايد تن به اين عمل غير بهداشتي و خطرناك بدهيم.