چرا از لنزهای تماسی استفاده مي‌كنيم؟

یكی از روش‌های اصلاح بینايی، استفاده از لنزهای تماسی است. انگیزه اصلی بسیاری از بیماراني كه از اين لنزها بهره مي‌گيرند، عدم استفاده از عینك و مساله زیبايی است.

لنز تماسی در واقع نوعي عینك نامرئی است كه روی چشم قرار می گیرد.اين لنزها 2 دسته است: لنزهای نرم كه تحمل آن آسان‌تر و لنزهای سخت كه تحمل آن سخت‌تر است.

لنز یك جسم خارجی است و برای قراردادن در چشم به مراقبت های خاصی نياز دارد. نگهداری از لنز بسيار مهم است، چراكه ممكن است باعث انتقال باكتری‌ها، ویروس و قارچ‌ها به چشم شود، پس برای جلوگیری از اين صدمات، لنزهای تماسی باید تمیز و به طور صحیح نگهداری شود. متأسفانه در مكان‌هاي غیرمجاز اين نوع لنزها را اجاره می‌دهند، اما ما نبايد تن به اين عمل غير بهداشتي و خطرناك بدهيم.

اگر لنز را از صبح در چشم گذاشتیم، بايد شب آن را بيرون بیاوریم و داخل محلول قرار دهیم. همچنين باید ظرف نگهدارنده را با آب جوش بشوييم. لنزها به طريق مختلفي شیمیایی یا حرارتی ضدعفونی مي‌شود. مهم این است كه از محلول ضدعفونی استفاده و لنزها با سرم شسته شود.

نكته قابل توجه و مساله حائز اهمیت در افرادی كه از لنزهای تماسی استفاده می‌كنند، این است كه به محض قرمز شدن، درد و جمع شدن مایع لزج سفید رنگ در گوشه چشم باید لنز را ازچشم خارج كرده و هرچه سريع‌تر به چشم‌پزشك مراجعه كرد.

متأسفانه امروز در كشور ما استفاده از لنزهای رنگی شایع است. اگر كسی می خواهد از لنز رنگی استفاده كند، باید به پزشك مراجعه و فقط از لنز شخصی خود استفاده كند.

ادامه صحبت ها را در فیلم زیر مشاهده نمایید: